Boston. Foto: Werner Kunz

Massachusettsi osariik paneb novembris rahvahääletusele psühhedeelikumide kasutamise ravi eesmärgil

Massachusettsi osariik paneb novembris rahvahääletusele psühhedeelikumide kasutamise ravi eesmärgil

Novembris toimuvatel Ameerika Ühendriikide üldvalimistel saavad Massachusettsi osariigi valijad muuhulgas vastata küsimusele, kas psühhedeelikumide kasutamine vaimse tervise ravis peaks olema legaalne või mitte.

13.09.2024

Axios Boston kirjutab osariigi väljavaatest reguleerida psühhedeelikumide kasutamist. Johns Hopkinsi ülikooli ja teiste teadusasutuste uuringud on näidanud, et mõned USA-s föderaaltasandil keelatud psühhedeelikumid võivad aidata leevendada depressiooni, vähendada vähipatsientide ärevust ning ravida alkoholismi ja nikotiinisõltuvust. Uuringutele tuginedes on käivitatud kampaania, et osariigis reguleerida psühhedeelikumide kasutamine ravi eesmärgil. 

„Massachusetts for Mental Health Options" kampaania pressiesindaja Jennifer Manley sõnul tähendaks positiivne vastus rahvahääletusele viie psühhedeelikumi legaliseerimist inimestele alates 21. eluaastast. Reform toimuks hiljemalt aastaks 2028 ning esimene psühhedeelne ravim saaks legaalseks juba 2026. aastal. Viis ainet, mile tuleviku üle novembris otsustatakse, on psilotsübiin, psilotsiin, dimetüültrüptamiin, ibogaiin ja meskaliin. 

Praegu on nimetatud psühhedeelikumid USAs klassifitseeritud I kategooria keelatud ainetena, millel pole aktsepteeritud meditsiinilist kasutusviisi. Reformi pooldajad väidavad, et nende ainete abil saab ravida posttraumaatilist stressihäiret, kliinilist depressiooni  ning muid vaimse tervise probleeme.  


Aineid saaks vahendada ning tarbida, kuid vaid looduslikul kujul

Tulevikus ei saaks Massachusettsis jaemüüjad psühhedeelseid aineid müüa nagu alkoholi või kanepit. Selle asemel pakuks litsentseeritud vahendaja vastavalt rahvahääletuse ettepanekule psühhedeelikume käitumisteraapia või sõltuvushäirete ravi osana. Märkimisväärsel kombel lubaks uus regulatsioon elanikel endil mainitud psühhedeelseid aineid sisaldavaid taimi või seeni kasvatada. Seda võiks teha kuni 13-ruutmeetrisel alal, kuhu ei tohiks ligi pääseda alla 21-aastased isikud. 

Rahvahääletuse küsimus reguleeriks vaid looduslike, mitte sünteetiliste psühhedeelikumide kasutamist. See hõlmaks seentes leiduvat psilotsübiini ja psilotsiini, taimedest pärit ibogaiini ja dimetüültrüptamiini ehk DMT-d (ayahuasca peamine psühhoaktiivne koostisosa) ning kaktustest pärit meskaliini (meskaliini sisaldav peyote kaktus on aga rahvahääletusel välistatud). Lubatud psühhedeelse aine kogused Massachusettsis oleksid 1 gramm DMT, psilotsübiini või psilotsiini puhul, 18 grammi meskaliini ning 30 grammi ibogaiini puhul. 


Skeptikud pelgavad kodus kasvatamise luba

On ka neid, kes arvavad, et küsimusele peaks rahvahääletusel vastama eitavalt. Üks Massachusettsi Üldhaigla kirurg teeb kampaaniat rahvahääletuse küsimuse vastu, peamiselt seetõttu, et see lubab inimestel kasvatada psühhedeelikume kodus. Kampaania sõnutsi ei vaidlustata ainete terapeutilist väärtust, vaid kodus kasvatamise tingimusi, mis lubavad seda teha võrdlemisi suurel pindalal.

Rahvahääletuse eelnõu paneb ette luua uue tööstuse reguleerimiseks viieliikmeline komisjon ning selle juurde 20-liikmeline nõukogu, mille peab looma osariigi seadusandja. Seadus kehtestaks 15% erimaksu koos käibemaksuga ning iga Massachusettsi linn või maakond võiks omakorda kehtestada kuni 2% suuruse kohaliku maksu. Kohalikud ametnikud võiksid piirata, kus, millal ja kuidas litsentseeritud heaolukeskused tegutsevad, kuid nad ei saaks neid ega psühhedeelilisi teenuseid täielikult keelata.  Kohalik tervisekassa MassHealth  ei tohiks keelata ravi, mis hõlmab seaduslikku psühhedeelset tuge, samas ühelegi ravikindlustuse pakkujale ei kaasneks kohustust katta psühhedeelsete ravimite maksumust.

Oregoni osariigis kiitsid valijad juba 2020. aastal rahvahääletusel heaks seaduse, mis dekriminaliseeris psühhedeelikumid. Esimesed psühhedeelsete ainete ravikeskused avati Oregonis 2023. aastal.  Colorado valijad on samuti heaks kiitnud ettepaneku dekriminaliseerida samad viis psühhedeelikumi. 

Sihtasutus Teraapia Arenduseks ja Innovatsiooniks Psühhedeelikumidega

info@sataip.ee

Sihtasutus Teraapia Arenduseks ja Innovatsiooniks Psühhedeelikumidega

info@sataip.ee

Sihtasutus Teraapia Arenduseks ja Innovatsiooniks Psühhedeelikumidega

info@sataip.ee