SA TAIP ei toeta narkootiliste või psühhotroopsete ainete ebaseaduslikku tarvitamist ega käitlemist. Psühhedeelikumide kasutamine terapeutilistel eesmärkidel nõuab vastava väljaõppe omandanud tervishoiutöötajate tuge ja vastavat õigusraamistikku. Omal käel kontrollimatus keskkonnas psühhedeelikumide tarvitamisega võivad kaasneda märkimisväärselt suuremad ohud kui litsenseeritud meditsiiniasutuses psühhedeelse toega teraapias osalemine. Eestis on hetkel võimalik ketamiiniravi saada patsientidel, kes kannatavad raske depressiooni all.
Psühhedeelse toega teraapia on innovatiivne teraapiavorm, mis kombineerib farmakoloogilise sekkumise (psühhedeelse ravimi manustamise) psühhoteraapiaga. Ravimi manustamise sessioonile eelnevad põhjalikud kohtumised psühholoogiliseks ettevalmistuseks, mille käigus häälestutakse koos patsiendiga soodsale ja aktsepteerivale meeleseisundile. Nii ettevalmistus kui teraapiaseanss psühhedeelse ravimiga toimuvad mugavas ja turvalises keskkonnas, kus patsient saab tunda end võimalikult vabalt ja kindlalt.
Uuringud on näidanud, et isegi ühel psühhedeelse teraapia sessioonil võib olla mitmeid kuid kestev terapeutiline mõju¹⁻⁵. Kuigi pikaajalise mõju hindamiseks on vaja veel uuringuid teha, on esialgsed uuringud leidnud, et raviefekt võib püsida pärast esimest sessiooni kuni kuus kuud. Lisaks on leitud tervete inimeste peal tehtud uuringus (n = 36), et enamuse katses osalejate (64%) heaolu tase oli tõusnud isegi 14 kuud pärast psühhedeelset kogemust⁶.
Tänapäevased teaduslikud uuringud psühhedeelsete ainete mõjude hindamiseks toimuvad alati kontrollitud keskkonnas ja vastava väljaõppe saanud ekspertide järelevalve all⁷. Pärast psühhedeelse ravimi sessiooni peetakse ka järelkohtumisi, et patsiendid saaksid kogetut mõtestada ja olulisemaid tähelepanekuid igapäevaellu integreerida.
Terapeutilistel eesmärkidel psühhedeelikumide kasutamine on väga erinev nende iseseisvalt lõõgastuslikust manustamisest. Enamus kvaliteetsetest teadusuuringutest psühhedeelikumide ravitoimete tuvastamisel on sooritatud põhjalikult läbimõeldud ja ettevalmistatud keskkondades. Nende uuringute tulemusi ei saa üldistada kontrollimatule psühhedeelikumide manustamisele.
Hetkel veel puudub lõplik arusaamine psühhedeelikumide terapeutiliste mehhanismide osas. Ühe teaduses populaarse perspektiivi järgi tuleneb psühhedeelikumide ravitoime suuresti nende ainete esile kutsutud kogemustest⁸⁻¹² (nn psühhedeelne kogemus). Selle toeks räägib mitmetes uuringutes ilmnenud asjaolu, et esmapilgul väga erinevate psühholoogiliste häirete sümptomite tähelepanuväärne vähenemine on seotud sellega, kui müstiline oli akuutne psühhedeelne kogemus, kui jõulised ja murrangulised olid esinenud taipamised ning kui intensiivne oli mina-tunde hajumine¹³⁻¹⁶.
Teise populaarse seisukoha järgi tõstavad psühhedeelsed ained neuroplastilisust, mis võib aidata ajul taastada paindlik ja terve talitlus¹⁷⁻²⁰. Seda on aga peamiselt näidatud loomkatsetes ning psühhedeelikumide neuroplastilisust tõstvat toimet inimestel on vajalik veel põhjalikumate uuringutega kinnitada.
Psühhedeelikumide ohud erinevad mitmel viisil enamusest tavapärastest psühhofarmakoloogilistest ravimitest. Esiteks on psühhedeelsed ained füsioloogiliselt väga ohutud - mitmed populatsiooniuuringud on näidanud, et pikaajalisi füsioloogilisi kahjustusi psühhedeelikumide tarbimisest esineb äärmiselt harva²¹⁻²⁵. Lisaks on viimaste kümnendite jooksul märgitud ka juhtumeid, mil on tahtmatult manustatud tavapärasest annusest kümneid või sadu kordi suuremaid koguseid. Isegi sellistel puhkudel on leitud, et inimeste füüsiline tervis pole jäädavalt kahjustada saanud²⁶⁻²⁷. Tähtis on aga märkida, et mitteklassikalistel psühhedeelikumidel (näiteks ketamiin²⁸ ja MDMA²⁹) on mõõdukalt suurem füsioloogiline risk kui klassikalistel psühhedeelikumidel.
See aga ei tähenda, et psühhedeelikumid oleksid täiesti ohutud. Suurte koguste puhul võib psühhedeelse aine akuutses toimefaasis siiski lühiajalisi füsioloogilisi probleeme esineda³⁰. Lisaks võib teatud füsioloogiliste haiguste puhul psühhedeelikumide tarvitamine haigusnähtusid võimendada. Oluline on aga tähele panna, et psühhedeelikumide peamised ohud on psühholoogilised.
Koordinatsioonivõime langus, mis võib põhjustada õnnetusjuhtumeid
Vererõhu ja südame löögisageduse tõus
Rasked psühholoogilised kogemused, nn halb trip (ingl k bad trip)
Paanikahood, tugevad hirmu- või masenduselamused
Enesekontrolli kaotamine
Ajutised psühhootilised episoodid ja eelsoodumuse korral ka kestvate psühhootiliste häirete (sealhulgas skisofreenia) avaldumine
Flashback’id ja kestva hallutsinogeense taju häire (HPPD - ingl k Hallucinogen persisting perception disorder)
Eelkõige tuleks teada, et psühhedeelikumid võivad aine akuutse toime jooksul tõsta vererõhku ja pulsisagedust. Seetõttu pole paljudes seni tehtud uuringutesse lubatud osalema südamehäiretega inimesi. Lisaks on leitud, et psühhedeelikumid mõjuvad südames olevale serotoniini 2B-retseptorile, mille tugev ja järjepidev aktiveerimine võib tekitada südameklapihäireid ja südamefibroosi³¹.
Kuna psühhedeelikumide psühhoaktiivne toime ilmneb juba võrdlemisi väikesest annusest, siis on ebatõenäoline, et harv ja mõõdukas tarbimine seda laadi häireid tekitab. Küll aga on teadlased spekuleerinud, et pikaaegne mikrodoseerimine (väga väikeste psühhedeelse aine annuste manustamine igapäevaselt või mõnel korral nädalas) võib seetõttu osutuda ohtlikuks. Küsimusele, kuidas psühhedeelikumid võivad mõjuda südame tervisele pole ühest vastust veel välja selgitatud ja teema nõuab edasist uurimist³². Igatahes tuleks olla potentsiaalsetest riskidest teadlik ja rakendada ettevaatlikkust.
Nagu mainitud, siis psühhedeelikumide peamised ohud on ennekõike psühholoogilised. Psühhedeelsete ainete mõju inimeste tajule ja meelele on laialdane, samuti tekitavad need äärmiselt intensiivseid ning etteaimamatuid kogemusi. Harvadel juhtudel võivad tekkida kestvad psühholoogilised probleemid³³. Eeskätt on oht, et ilmneda võivad pikaajaline psühhootilise häire episood, skisofreenia või bipolaarne häire²².
Tänapäevastes uuringutes tavaliselt ei kaasata katsetesse inimesi, kellel on pärilik eelsoodumus eelnevate häirete suhtes. Samas on bipolaarse häire puhul viimased uuringud leidnud, et psühhedeelikumid võivad aidata depressiivsete episoodide ravis. Siiski tasub olla bipolaarse häire korral ettevaatlik, kuna uuringud on viidanud ka sellele, et maanilise episoodi ajal võivad psühhedeelikumid võimendada maanilist käitumist³⁴.
Harvadel juhtudel võib isegi aastaid pärast psühhedeelse aine toime möödumist psühhedeelne seisund (nn flashback) ootamatult uuesti tekkida. Tavaliselt kestab see aga lühikest aega. Kuigi sellised elamused on tavaliselt ohutud või isegi meeldivad, võivad nad osutuda ka ohtlikuks³⁵. Järsult ilmnev tunnetus- ja mõttetegevuse muutus võib raskendada koordinatsiooni nõudvate ülesannete (näiteks autojuhtimise) ohutut sooritamist. Siiski esinevad flashback’id üldiselt teatud oludes: näiteks tugeva füüsilise või vaimse stressi puhul ning muude psühhoaktiivsete ainete mõju all olles³⁶.
Tavapärasemad flashback’id on näiteks värvide muutumine erksamaks või pimedates keskkondades ja suletud silmadega “lumesaju-laadse” efekti kogemine. Harvem võib esineda ka võimsamaid visuaalseid illusioone nagu objektide värvimuutused, piirjoonte võbelused ja geomeetrilised illusioonid. Väga harva esineb ka kestva hallutsinogeense taju häiret (HPPDd), kus sellised taju muutused on tihedamad ja tekitavad inimesele ärevust või raskusi igapäevatoimetuste sooritamisel.
Teaduskirjanduses eristatakse vahel ka I ja II tüüpi HPPDd. I tüüpi HPPD seisneb lihtsalt flashback’ide ilmnemises ning II tüüpi HPPD puhul on taju muutused täielikult või peaaegu püsivad³⁶. Psühhedeelikumide regulaarsete tarvitajate hulgas hinnatakse I tüüpi HPPD esinemissageduseks umbes 5 protsenti. II tüüpi HPPD’d näib ilmnevat ligikaudu ühel tarbijal 50 000-st³⁶.
Märgitud on ka depressiooni ja ärevuse sümptomite tõusu pärast rasket psühhedeelset kogemust³³. Kontrollitud keskkonna, vajaliku ettevalmistuse ja kogemuse järgse psühholoogilise toe abil on võimalik selliseid soovimatuid tagajärgi vähendada⁷ ²². Tänapäevane psühhedeelse toega teraapia on üles ehitatud teadmisele, et keskkondlike mõjurite kontrollimine on negatiivsete psühholoogiliste kõrvaltoimete vähendamiseks ja maksimaalse ravitoime saavutamiseks keskse tähtsusega.
SA TAIP peab rahvatervise seisukohalt ülimalt tähtsaks, et teaduspõhine ja ajakohane informatsioon psühhedeelikumide tarvitamisega seonduvate riskide vähendamiseks on Eesti riigis kättesaadav eesti keeles.
Haridus ja uurimine
Teadmised tarvitatavast ainest: uuri enne tarvitamist aine mõjusid, kestust ja võimalikke kõrvalmõjusid. SA TAIP lehelt saad lugeda enim levinud psühhedeelikumide kohta kaasaegset teaduspõhist informatsiooni. Eriti tähtis on olla teadlik MDMA (ecstasy) ja ketamiini mõjudest, sest nende tarvitamisel on klassikaliste psühhedeelikumidega võrreldes kõrgem potentsiaal sõltuvusele ning suuremad füsioloogilised ohud²⁴.
Teadmised allikast: veendu, et psühhedeelne aine pärineb usaldusväärsest allikast, vältimaks lisanditega või valesti identifitseeritud ainete tarvitamist. Võimalusel kasuta testimiskomplekte aine identifitseerimiseks ja puhtuse kontrollimiseks. Paraku pole Eestis hetkel võimalik testimiskomplekte soetada - SA TAIP seisab selle eest, et testimisest saaks norm, mitte erand.
Meeleseisund ja keskkond (ingl k set and setting)
Turvaline keskkond: Tarvita turvalises, mugavas ja kontrollitud keskkonnas.
Meeleseisund: Väldi tarvitamist rasketel eluperioodidel või kui oled viimaste päevade või nädalate jooksul tundnud ärevust või masendust
Kavatsus: Valmistu aegsasti psühhedeelseks kogemuseks ning sea kavatsus oma kogemuseks
Mediteerimine: mitmed uuringud on näidanud, et meditatsioonipraktika võib vähendada raskete kogemuste tõenäosust psühhedeelikumide tõttu
Reisisaatja: ole koos kaine ja usaldusväärse isikuga, kes saab juhendada, toetada ja vajadusel abi pakkuda.
Annustamine ja taluvus
Tea annuseid: ära ületa soovituslikke annuseid. Eriti kehtib see MDMA (ecstasy) ja ketamiini puhul, mis võivad suuremates kogustes olla inimesele ohtlikud.
Alusta väikesest annusest: proovides uut ainet, alusta väikesest kogusest.
Kasutamise vaheajad: jäta kogemuste vahele aega, et vähendada tolerantsi ja võimalikke negatiivsed mõjusid. See on eriti tähtis MDMA puhul, mille osas on uuringud viidanud potentsiaalsetele akumuleeruvatale ohtudele³⁷.
Füüsiline tervis
Hoia vesi käepärast: soovitavalt mineraalvesi.
Väldi teiste ainetega segamist: ära tarvita psühhedeelikume koos teiste ainetega, sealhulgas alkoholi, kanepi ja retseptiravimitega. Nii väldid ebasoodsaid koostoimeid ja ülemäära raskeid psühholoogilisi kogemusi.
Eelnevad terviseseisundid: teatud meditsiiniliste seisundite või vaimse tervise probleemidega peaksid vältima psühhedeelikumide tarvitamist, kuna nad võivad mõningaid seisundeid võimendada.
Väldi ohtlikke olukordi: ära mitte mingil juhul juhi psühhedeelikumide mõju all olles sõidukeid ega raskeid masinaid. Väldi ujumist, saatjata metsa või linna peale minemist ning kõrgeid kohti ja ronimist.
Vaimne tervis
Teadlikkus vaimsest seisundist: ole ettevaatlik, kui sul on isiklik või perekondlik ajalugu vaimse tervise häiretega. Hoidu psühhedeelikumidest, kui sinul või su peres on esinenud bipolaarset häiret või psühhootilisi häireid.
Integratsioon: pärast kogemust võta aega selle mõtestamiseks ja integreerimiseks. Teisisõnu: mis sa võtad oma kogemusest kaasa?
Professionaalne tugi: kaalu oma kavatsuste ja kogemuste arutamist vaimse tervise nõustajaga.
Hädaolukorra ettevalmistus
Vajadusel kutsu abi: õnnetusjuhtumi või ägeda tervisemure korral helista kiirabisse. Kiirabi on selleks, et sind aidata, mitte karistada..
Ole valmis: tea, mida teha kõrvalmõju korral, kaasa arvatud kellele helistada ja kuidas otsida meditsiinilist abi. Eestis saab vaimse tervise kriiside korral helistada näiteks järgnevatele abinumbritele.
SA TAIP kodulehe „Psühhedeelikumid“ tekstid on valminud koostöös Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudi nooremteaduri Karl Kristjan Kaupiga.