Foto: Ales Ustsinai
Ukraina veteranide posttraumaatilise stressihäire raviks kasutatakse ketamiini toega teraapiat. Heal Ukraine Trauma (HUT) toetab ketamiini toega teraapia arendamist ja kasutamist Ukrainas. HUTi algatus keskendub terapeutide harimisele ja Ukraina vaimse tervise kriisi lahendamisele.
25.08.2024
Ketamiini manustamist koos teraapiaga kasutatakse sõjast tuleneva posttraumaatilise stressihäire all kannatavate Ukraina sõjaveteranide ravimiseks.
„Sõdurid puutuvad sõjas kokku väga keeruliste olukordadega, mille tõttu on paljudel PTSH ja ravile allumatu depressioon“ ütles Business Insiderile Elaine Klein, Ameerika mittetulundusühingu Heal Ukraine Trauma juhatuse president ja kaasasutaja. HUT toetab ketamiini toega teraapia kasutamist ja uurimist.
Ketamiini toega teraapia, kus patsient manustab vaimse tervise spetsialisti juuresolekul teraapiaseansi toetamiseks ketamiini, on Ukrainas vähelevinud praktika, kuid Heal Ukraine Trauma tervishoiutöötajate sõnul võib see olla tõhus viis PTSH-ga Ukraina sõdurite raviks.
Ketamiin on dissotsiatiivne ravim, millel on hallutsinogeensed omadused, ja mis kiideti algselt USAs ja Ukrainas heaks anesteetiliseks kasutamiseks. Alates 2019. aastast on meditsiinitöötajatel USAs olnud võimalik välja kirjutada ketamiini versiooni esketamiin raviminimega Spravato, mida saab ninasprei kujul kasutada ravile allumatu depressiooni raviks, tingimusel, et seda võetakse meditsiinilise järelevalve all meditsiiniasutuses.
Erinevaid teenuseid pakkuvate ketamiinikliinikute arv on USA-s viimastel aastatel kasvanud, Ukrainas aga on ketamiini toega teraapia üsna uus praktika, mille kohta on palju eksiarvamusi. Kiievi psühhoterapeut, autor ja Psühhoteraapia, psühhosomaatika ja psühhedeelilise meditsiini keskuse Expio asutaja Dr. Vladislav Matrenitsky ütles Business Insiderile: „Probleem on selles, et vaid vähesed psühhiaatrid ja psühholoogid teavad, mis on psühhedeelne teraapia. Kardetakse, et inimesed jäävad sellest sõltuvusse, seega on vaja kõiki selles vallas veel palju harida.”
Sel aastal avaldati uuring, mis keskendus sõjaveteranide depressiooni ravimisele ketamiini veenisisese manustamisega. Ravi leevendas vähemalt osaliselt pajude katseisikutele kaebuseid ning pärast kuuenädalaseid ketamiini infusioone vähenesid sõdurite depressiooni sümptomid märkimisväärselt.
Paljud Ukraina sõdurid on olnud rindel alates 2022. aasta veebruarist, mil Venemaa alustas täiemahulise pealetungiga Ukrainasse. Trauma, mille sõdurid lahinguväljalt kaasa toovad, võib potentsiaalselt muutuda PTSH-ks või võtta veelgi raskemaid vorme. Sõja halastamatu iseloom, katastroofilised kaotused ja kiire tempo, mis ei jäta sõduritele aega ka leinamiseks, võivad kõik tekitada pikaajalist kahju.
“Kaotused, vigastused, leinamata jäänud valu – kõik muudkui kuhjub,” rääkis sõja eesliinil käinud psühhoterapeut Yulia Brockdorf.
Kui väed eesliinilt naasevad, võivad sõduritel tekkida raskused või suutmatus läbielatud kogemusi läbi töötada. Siin tulebki mängu teraapia. „Sõdurite jaoks on loomulik pidada end tugevaks,“ ütles dr. Matrenitsky. Ta selgitas, et ketamiiniteraapia aitab inimestel ületada oma emotsioonide kaitsebarjäärid.
Koostöös Heal Ukraine Traumaga on Matrenitsky koos teiste tervishoiutöötajatega ühinenud ketamiini toega psühhoteraapia algatusega ning loodab harida Ukraina terapeute ketamiini toega teraapia osas. „Ilma psühhoteraapilise toetuseta võib olukord muutuda nn „halvaks tripiks“ ehk kontrollimatuks emotsioonide tulvaks,“ ütles Matrenitsky, „kuid kui teha seda kontrollitud keskkonnas, teadlike ja haritud spetsialistide abil, siis saame kogu trauma koos läbi töötada.“
Algatus, mis on praegu alles pilootfaasis, keskendub grupiteraapiale, kuna Ukraina seisab silmitsi riikliku vaimse tervise kriisiga. Washingtonis asuva mõttekoja Center for Strategic and International Studies uurijad Romina Bandura ja Paula Reynal kirjutasid eelmisel aastal, et Venemaa sõda Ukrainas on tõenäoliselt süvendanud inimeste erinevaid vaimse tervise probleeme.
„Vaimne tervis on ukrainlaste jaoks stigmatiseeritud teema ja kohalik tervishoiutaristu on endiselt habras,“ kirjutasid uurijad. “Ukraina püüab ellu jääda, sõjast taastuda ja end uuesti üles ehitada, seega on ka kvaliteetse vaimse tervishoiu pakkumine ja psühholoogilise heaolu edendamine väga oluline riigi taastumisel.” Taastumise saavutamiseks on mitmeid võimalikke viise, rääkis Klein. “Loodame, et saame välja koolitada sadu või isegi tuhandeid terapeute, kes oskavad ühendada Lääne parimad praktikaid Ukrainale omase kultuuriga, et sõjaveterane aidata.”
Ella Shermani aritkkel ilmus Business Insideris 21. juulil 2024. TAIP avaldab artikli eestikeelse tõlkeversiooni.
Tutvu ka Ukraina Psühhedeelse Teadusuuringute Ühenduse UPRA kodulehega: https://www.upra.org.ua/en