Seminari paneelarutelus räägiti psühhedeelikumidega toetatud teraapia vajadustest ja lahendustest. Foto: Sven Tupits.
Sihtasutus TAIPi avaseminaril „Psühhedeelikumidega toetatud teraapia Eestis ja Euroopas” keskenduti psühhedeelikumide ravipotentsiaalile vaimse tervise häirete ravis. Väljamüüdud seminaril esinesid ettekannetega juhtivad Eesti ja Euroopa eksperdid.
15.01.2025
Seminari avanud Eesti Psühhiaatrite Seltsi juhatuse esimehe Anne Kleinbergi ettekanne juhtis tähelepanu vaimse tervise kriisile, mis mõjutab väga paljude inimeste elukvaliteeti. Kleinberg tõi esile, et psühhiaatrid on sageli ülekoormatud ning ravivõimalused psühhedeelikumidega jäävad kasutamata piiratud regulatsioonide ning ka kalli hinna tõttu. „Oluline on keskenduda teaduslikult tõendatud ja tõhusatele lahendustele, kuid psühhedeelikumid ei peaks olema „viimane võimalus”, kui kõik muu on läbi proovitud,” ütles Kleinberg.
Psühhiaater ning ketamiiniga toetatud teraapiat pakkuva Minu Kliiniku asutaja Viljar Veede tutvustas psühhedeelikumide potentsiaali mitmesuguste vaimse tervise häirete, näiteks PTSH ja depressiooni ravis. „Erinevalt traditsioonilistest ravimitest, mida kasutatakse igapäevaselt aastaid, manustatakse psühhedeelikume teraapias meditsiinilise järelvalve all. See vähendab oluliselt probleeme kõrvaltoimete ja võimaliku sõltuvuse tekkega,” selgitas Veede.
Tartu Ülikooli arvutusliku neuroteaduse nooremteadur Karl Kristjan Kaup tutvustas ettekandes psühhedeelikumide mõju aju neuroplastilisusele ning nende transdiagnostilist toimet erinevate psüühikahäirete ravis. Lisaks juba uuritud depressiooni, sõltuvushäirete ja PTSH ravile võivad psühhedeelikumid olla abiks ka migreenide, kroonilise valu ning näiteks obsessiiv-kompulsiivhäirete ravimisel. „Uuringus, milles osales 343 inimest, hindas 74% osalejatest oma psühhedeelset kogemust üheks elu olulisemaks ja taipamisküllasemaks kogemuseks,,“ tõi Kaup esile psühhedeelikumide terapeutilise toime kirjeldamisel.
Euroopa tasandil psühhedeelikumide reguleerimise arengutest rääkis PAREA (Psychedelic Access and Research European Alliance) asutaja ja tegevjuht Tadeusz Hawrot. „Euroopas on mitukümmend erinevat tervishoiusüsteemi, mis teeb ühtse regulatiivse raamistiku loomise keeruliseks. Samal ajal on väga positiivne, et keskendume Euroopas päriselt rahvatervisele ning soovime teha läbimõeldud otsuseid, mis toetavad turvalisi ja tõhusaid ravivõimalusi,” julgustas ta.
Seminar jõudis järeldusele, et psühhedeelikumid omavad olulist potentsiaali vaimse tervise innovatsioonis. Esinejad toonitasid vajadust täiendavate teadusuuringute, regulatiivsete muudatuste ning taskukohasemate ravivõimaluste järele. Kuigi Euroopa Liidu regulatsioonid võtavad aega, rõhutasid eksperdid, et Eestis on vajalik veelgi enam soodustada kliiniliste uuringute alustamist ja psühhedeelikumide tõenduspõhist kasutust.
Sihtasutus TAIP (Teraapia Arenduseks ja Innovatsiooniks Psühhedeelikumidega) on Eesti esimene psühhedeelikumide teaduspõhise terapeutilise kasutamise ja turvalise rakendamise huvikaitse organisatsioon, mis tugineb oma töös parimale teadaolevale teaduspõhisele infole. SA TAIP plaanib juba sügisel korraldada suurema rahvusvahelise konverentsi, kus keskendutakse uusimatele teadustulemustele ja regulatiivsetele arengutele psühhedeelikumide valdkonnas.
Seminari ettekanded saavad peagi kättesaadavaks Sihtasutuse TAIP sotsiaalmeediakanalites.
Sihtasutuse TAIP juhatuse liige Oliver Berg rääkis TAIPi tulevikuplaanidest. Foto: Sven Tupits